ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը նոյեմբերի 3-ին ընդունել է Իրաքի Ներկայացուցիչների խորհրդի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Աբդելբարի ալ Զիբարիի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Ողջունելով պատվիրակությանը` ՀՀ ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ իրաքցի խորհրդարանականների այցը կնպաստի հայ-իրաքյան զարգացող հարաբերությունների, հատկապես միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա ամրապնդմանը:
Արա Բաբլոյանը կարեւորել է Հայաստանի` արաբական աշխարհի հետ հարաբերությունների զարգացումը եւ այդ համատեքստում Իրաքի հետ համագործակցության սերտացումը բոլոր բնագավառներում:
Անդրադառնալով իրաքահայ համայնքին` Արա Բաբլոյանը բարձր է գնահատել Իրաքի ժողովրդի եղբայրական վերաբերմունքը քսաներորդ դարի սկզբում Իրաքում ապաստան գտած հայ գաղթականների եւ նրանց սերունդների նկատմամբ:
Արժեւորելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման գործում` ՀՀ ԱԺ նախագահը ընդգծել է պատգամավորական բարեկամության խմբերի արդյունավետ գործունեության կարեւորությունը:
Արա Բաբլոյանը, արձանագրելով Իրաքի` աշխարհագրական առումով Հայաստանին ամենամոտ արաբական երկիրը լինելը, նշել է, որ մեծ է հայ գործարարների հետաքրքրությունը եւ համոզմունք հայտնել, թե մեծ է ներուժը ոչ միայն հայ-իրաքյան առեւտրատնտեսական հարաբերությունների, այլեւ կրթական եւ մյուս ոլորտներում: ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ պատրաստ են աջակցելու իրաքցի ուսանողներին` Հայաստանում կրթություն ստանալու, ինչպես նաեւ հայ բժիշկներ ուղարկելու Իրաք, որպեսզի բժշկական օգնություն ցուցաբերեն:
ՀՀ ԱԺ նախագահը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու հայ-իրաքյան համագործակցությանն ուղղված ցանկացած նախաձեռնության եւ Իրաքի բարեկամ ժողովրդին մաղթել է խաղաղություն ու բարեկեցություն:
Աբդելբարի ալ-Զիբարին, շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար, եւ նշել, որ իրենք հպարտանում են Հայաստանի հետ հարաբերություններում արձանագրված հաջողություններով:
Ալ-Զիբարիի խոսքով` Իրաքում բարձր են գնահատում հայ համայնքի գործունեությունը եւ կարծում են, որ Իրաքի հայկական համայնքը պետք է ներկայացված լինի նաեւ խորհրդարանում: Անդրադառնալով Իրաքում տիրող իրավիճակին` պատվիրակության ղեկավարը նշել է, որ հակամարտություններից մեծապես տուժում է երկրի խաղաղ բնակչությունը:

А.Баблоян принял парламентскую делегацию Ирака
3 ноября Председатель НС А.Баблоян принял делегацию Совета Представителей парламента Ирака во главе с председателем Комиссии по внешним отношениям Абделбари аль-Зибари.
Приветствуя делегацию, спикер НС выразил надежду, что визит иракских парламентариев будет содействовать дальнейшему укреплению развивающихся армяно-иракских отношений, особенно межпарламентского сотрудничества.
А.Баблоян подчеркнул важность развития отношений Армении с арабскими странами и в этом контексте упрочение сотрудничества с Ираком во всех сферах.
Обратившись к проблемам местной армянской общины, глава парламента РА высоко оценил братское отношение иракского народа к нашедшим убежище в Ираке в начале ХХ века армянским беженцам и их потомкам.
Оценивая роль парламентской дипломатии в развитии отношений двух стран, Председатель НС подчеркнул важность эффективного сотрудничества депутатских групп дружбы.
Констатируя, что Ирак – самая   близкая к Армении в географическом плане арабская страна, А.Баблоян отметил большой интерес к ней армянских бизнесменов и подчеркнул весомый потенциал развития армяно-иракских отношений – как торгово-экономических, так и в   других сферах. Он отметил, что армянская сторона готова содействовать иракским студентам в получении образования в Армении, а также к отправке в Ирак армянских врачей для оказания медицинской помощи.
Председатель НС выразил готовность оказать поддержку любой инициативе в интересах армяно-иракского сотрудничества и пожелал дружественному иракскому народу мира и благополучия.
Абделбари аль-Зибари, поблагодарив за прием, отметил, что иракцы гордятся достигнутыми успехами в отношениях с Арменией.
По его словам, в Ираке высоко ценят деятельность армянской общины и полагают, что она должна быть представлена также в иракском парламенте. Коснувшись ситуации в стране, глава делегации отметил, что от конфликтов больше всего страдает мирное население Ирака.