ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը նոյեմբերի 3-ին ընդունել է Իրաքի Ներկայացուցիչների խորհրդի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Աբդելբարի ալ Զիբարիի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Ողջունելով պատվիրակությանը` ՀՀ ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ իրաքցի խորհրդարանականների այցը կնպաստի հայ-իրաքյան զարգացող հարաբերությունների, հատկապես միջխորհրդարանական համագործակցության հետագա ամրապնդմանը:
Արա Բաբլոյանը կարեւորել է Հայաստանի` արաբական աշխարհի հետ հարաբերությունների զարգացումը եւ այդ համատեքստում Իրաքի հետ համագործակցության սերտացումը բոլոր բնագավառներում:
Անդրադառնալով իրաքահայ համայնքին` Արա Բաբլոյանը բարձր է գնահատել Իրաքի ժողովրդի եղբայրական վերաբերմունքը քսաներորդ դարի սկզբում Իրաքում ապաստան գտած հայ գաղթականների եւ նրանց սերունդների նկատմամբ:
Արժեւորելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման գործում` ՀՀ ԱԺ նախագահը ընդգծել է պատգամավորական բարեկամության խմբերի արդյունավետ գործունեության կարեւորությունը:
Արա Բաբլոյանը, արձանագրելով Իրաքի` աշխարհագրական առումով Հայաստանին ամենամոտ արաբական երկիրը լինելը, նշել է, որ մեծ է հայ գործարարների հետաքրքրությունը եւ համոզմունք հայտնել, թե մեծ է ներուժը ոչ միայն հայ-իրաքյան առեւտրատնտեսական հարաբերությունների, այլեւ կրթական եւ մյուս ոլորտներում: ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ պատրաստ են աջակցելու իրաքցի ուսանողներին` Հայաստանում կրթություն ստանալու, ինչպես նաեւ հայ բժիշկներ ուղարկելու Իրաք, որպեսզի բժշկական օգնություն ցուցաբերեն:
ՀՀ ԱԺ նախագահը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու հայ-իրաքյան համագործակցությանն ուղղված ցանկացած նախաձեռնության եւ Իրաքի բարեկամ ժողովրդին մաղթել է խաղաղություն ու բարեկեցություն:
Աբդելբարի ալ-Զիբարին, շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար, եւ նշել, որ իրենք հպարտանում են Հայաստանի հետ հարաբերություններում արձանագրված հաջողություններով:
Ալ-Զիբարիի խոսքով` Իրաքում բարձր են գնահատում հայ համայնքի գործունեությունը եւ կարծում են, որ Իրաքի հայկական համայնքը պետք է ներկայացված լինի նաեւ խորհրդարանում: Անդրադառնալով Իրաքում տիրող իրավիճակին` պատվիրակության ղեկավարը նշել է, որ հակամարտություններից մեծապես տուժում է երկրի խաղաղ բնակչությունը:

On November 3, the RA NA President Ara Babloyan received the delegation led by the Chairman of the Committee on Foreign Relations of the Council of Representatives of Iraq Abdelbari Al-Zibari.
Welcoming the delegation, the RA NA President expressed hope that the Iraqi parliamentarians’ visit would promote the further strengthening of the Armenian-Iraqi developing relations especially the inter-parliamentary cooperation.
Ara Babloyan highlighted the development of the relations with the Arab world and in that context the rapprochement of cooperation with Iraq in all spheres.
Touching upon the Iraqi Armenian community, Ara Babloyan highly assessed the Iraqi people’s brotherly attitude towards the Armenian immigrants, who had found asylum in Iraq at the beginning of the twentieth century and their generations.
Evaluating the role of the parliamentary diplomacy in the development of the two countries’ relations, the RA NA President underlined the importance of the effective activities of the Parliamentary Friendship Groups.
Recording the fact of Iraq being the closest country to Armenia in geographical aspect, Ara Babloyan has noted that the Armenian businessmen’s interest is great and expressed conviction that the potential is great not only in the Armenian-Iraqi trade-economic relations, but also in educational and other spheres. The RA NA President has stated that they are ready to support the Iraqi students for getting education in Armenia, as well as sending Armenian doctors to Iraq for showing medical aid.
The RA NA President expressed willingness to support any initiative directed to the Armenian-Iraqi cooperation and wished the Iraqi people peace and welfare.
Thanking for the reception, Abdelbari Al-Zibari has noted that they are proud of the recorded successes in the relations with Armenia.
In Al-Zibari’s word, they highly assess the activities of the Armenian community and they think that the Iraqi Armenian community should be presented also in parliament. Referring to the situation in Iraq, the Head of the delegation has noted that the civilians of the country greatly suffer from the conflicts.